Akty własności, testamenty, dokumentacja techniczna, aktualnie realizowane projekty i inne dokumenty przechowywane w domu oraz w siedzibie firmy mogą mieć ogromną wartość. Aby chronić je przed złodziejami oraz osobami, które nie posiadają uprawnień dostępu do dokumentacji, możemy zdecydować się na zakup szafy pancernej. Wyjaśniamy, jak chronić dokumenty, które przechowywane są w szafie pancernej.
Szafa pancerna często bywa mylona z sejfem. W rzeczywistości, choć spełniają podobną funkcję, to nie tym samym. Sejf (kasa pancerna) jest zwykle mniejszy i cechuje się nieco innym poziomem zabezpieczeń. Szafy pancerne przeznaczone są do przechowywania tajnych dokumentów i bardzo dużej ilości gotówki, bo zapewniają najwyższy poziom ochrony. Znaczenie szaf pancernych stale się zwiększa ze względu na coraz większą wartość informacji. Nowe technologie sprawiają, że szafa pancerna jest odporna zarówno na spryt i wiedzę złodziei, jak i drastyczne rozwiązania stosowane przed osoby, które za wszelką cenę chcą się dostać do ich wnętrza. Wnętrze szafy pancernej może zostać wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, które pozwalają na ograniczenie dostępu do szczególnie ważnych dokumentów.
Szafy pancerne cechuje różnorodna budowa, która ułatwia dostęp do dokumentów i pomaga w ich prawidłowym przechowywaniu. Liczne półki i przegrody okazują się bardzo przydatne i ułatwiają utrzymanie porządku w dokumentacji, ale mogą okazać się niewystarczającym wyposażeniem. W przypadku niektórych dokumentów niezbędne jest zastosowanie dodatkowych, chronionych zamkiem szuflad i skrytek, które przeznaczone będą do przechowywania dokumentów o szczególnej wartości. Takie rozwiązanie jest doskonałym wyborem w przypadku, gdy do przechowywanej w szafie pancernej dokumentacji mają dostęp pracownicy o różnych uprawnieniach. Warto o tym pamiętać, bo coraz częściej zdarzają się kradzieże danych osobowych oraz kradzieże tajemnic handlowych, których dokonują nie tylko osoby spoza firmy, ale także mający dostęp do dokumentów pracownicy.